Apel ProVeg International, WWF i Green Protein Alliance
ProVeg International, WWF i Green Protein Alliance połączyły siły, aby wezwać detalistów do ustalenia ambitnych celów w zakresie zrównoważenia sprzedaży żywności zgodnie z dietą Planetary Health Diet opracowaną przez Komisję EAT-Lancet. W tej diecie proporcje między żywnością pochodzenia roślinnego a zwierzęcego wynoszą około 70% roślin i 30% zwierząt we wszystkich grupach produktów, a 60% roślin i 40% zwierząt, gdy skupiamy się tylko na źródłach białka, takich jak mięso, jaja, ryby i rośliny strączkowe.
Na całym świecie preferencje żywieniowe konsumentów ulegają zmianie. Wielu konsumentów zmniejsza spożycie mięsa i przechodzi na bardziej roślinne diety. Na przykład w Niemczech 59% konsumentów deklaruje, że zmniejszyło roczne spożycie mięsa. We Francji i Wielkiej Brytanii odsetki te wynoszą odpowiednio 57% i 48%¹. ProVeg i partnerzy wzywają detalistów do wykorzystania tych zmieniających się trendów konsumenckich i ustalenia jeszcze bardziej ambitnych celów dotyczących proporcji białka.
W Holandii ponad 90% holenderskich detalistów już monitoruje swoje proporcje białek za pomocą metodologii „The Protein Tracker”, opracowanej przez Green Protein Alliance i ProVeg Netherlands. Aby zmienić proporcje białka z 40/60 na 60/40 w ciągu sześciu lat, ci detaliści muszą podjąć ukierunkowane działania, wykorzystując dane z Protein Tracker. Aby osiągnąć cel pośredni 50/50 w 2025 roku, holenderski detalista Jumbo niedawno zaprzestał promocji produktów mięsnych. Tymczasem Lidl Netherlands testuje integrację zamienników mięsa na półkach z mięsem, aby osiągnąć cel 60/40 do 2030 roku.
W Wielkiej Brytanii dziewięciu detalistów, reprezentujących ponad 80% głównych supermarketów w kraju, przyjęło metodologię „WWF Basket” do raportowania sprzedaży produktów białkowych, w tym Tesco, Sainsbury’s, Waitrose, Coop, M&S, Lidl i Aldi. Główni detaliści w Belgii, Niemczech i Austrii również przyjęli metodologie do monitorowania swoich celów dotyczących proporcji białek.
Joanna Trewern, Dyrektor ds. Partnerstw, ProVeg International, powiedziała:
„Detaliści odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, że społeczeństwa przejdą na zdrowe, zrównoważone diety. Niektórzy detaliści już ustalili jasne cele w zakresie zrównoważenia sprzedaży białka, a my teraz wzywamy innych, aby wyznaczyli cele zgodne z zaleceniami dietetycznymi określonymi w diecie Planetary Health i upewnili się, że mają strategię wspierającą klientów w przejściu na diety bogate w rośliny. Ustalenie ustandaryzowanego podejścia do pomiaru proporcji białka utoruje drogę do pełnego zrozumienia przejścia na zdrowsze i bardziej zrównoważone systemy żywnościowe, dlatego ProVeg International, WWF i Green Protein Alliance współpracują, aby umożliwić firmom spożywczym monitorowanie sprzedaży żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz mierzenie postępów w realizacji celów dotyczących proporcji białka.”
Joanna Trewern, Dyrektorka ds. Partnerstw, ProVeg International
„Detaliści muszą być gotowi dostosować swoje strategie sprzedaży, aby osiągnąć zarówno własne zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak i przyczynić się do realizacji globalnych celów. Wiemy, że intensywne rolnictwo jest głównym czynnikiem powodującym katastrofalny spadek liczby dzikich zwierząt i przyrody, dlatego promowanie zrównoważonych wyborów żywieniowych jest kluczowe. W krajach, w których nadmiernie konsumowane są produkty pochodzenia zwierzęcego, detaliści mogą przejąć inicjatywę, zmieniając ofertę swoich produktów. Chcemy współpracować z detalistami i firmami, aby umożliwić przejście na bardziej zrównoważone i zdrowe diety.”
Mariella Meyer, Starsza Menedżerka Rynków Zrównoważonych, WWF
„Aby zmniejszyć wpływ naszych nawyków żywieniowych na środowisko i poprawić nasze zdrowie, ważne jest przejście na bardziej roślinne źródła białka w diecie. Firmy spożywcze odgrywają kluczową rolę w tej transformacji. Ustalanie celów i monitorowanie postępów okazało się skuteczne w holenderskiej transformacji białkowej, gdzie Green Protein Alliance i ProVeg Netherlands wspierają detalistów we wdrażaniu skutecznych działań w różnych kategoriach produktów. Niech to będzie wezwanie dla innych firm spożywczych do podjęcia podobnych działań.”
Jeroen Willemsen, Założyciel holenderskiego Green Protein Alliance
Wpływ systemu żywnościowego
Poza emisjami gazów cieplarnianych, rolnictwo jest główną przyczyną wylesiania i utraty bioróżnorodności, a większość gruntów rolnych jest wykorzystywana do produkcji zwierzęcej i upraw na pasze dla zwierząt.
Zmiana nawyków żywieniowych może znacznie zmniejszyć globalne emisje gazów cieplarnianych, potencjalnie ograniczając emisje rolnicze o 61% w krajach o wysokich dochodach do 2050 roku⁴.Zmiany w diecie mogą zmniejszyć wpływ na środowisko w wielu obszarach – w tym użytkowania gruntów i utraty bioróżnorodności – oraz umożliwić przejście na rolnictwo sprzyjające przyrodzie.
Zmiany w diecie mogą również przynieść znaczące oszczędności społeczne oraz poprawić zdrowie publiczne, a także przyczynić się do zmniejszenia globalnego głodu i poprawy dobrostanu zwierząt. Zmiana wzorców żywieniowych to jedna z najbardziej optymalnych dróg do złagodzenia i rozwiązania tych wzajemnie powiązanych problemów
KONIEC
¹ Evolving appetites: an in-depth look at European attitudes towards plant-based eating | Report | ProVeg Corporate
² Produkty białkowe to te, które znajdują się w grupie żywności zawierającej białka w diecie Planetary Health, w tym mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
³ Intergovernmental Panel on Climate Change, (2022), Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change. Contribution of Working Group III to the Sixth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change. www.ipcc.ch/report/ar6/wg3
⁴ Sun, Z., L. and Scherer, et al. (2022), Dietary change in high-income nations alone can lead to substantial double climate dividend. Nature Food 3(1), 29–37. https://www.researchgate.net/publication/357723207_Dietary_change_in_high-income_nations_alone_can_lead_to_substantial_double_climate_dividend