ProVeg Polska zwraca uwagę na kluczową rolę współpracy między sektorem publicznym, prywatnym oraz regulatorami, aby zapewnić bezpieczne i sprawiedliwe wprowadzenie produktów na rynek. Technologia ta, choć wymaga czasu na pokonanie wyzwań, również w Polsce ma szansę odegrać ważną rolę w tworzeniu bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego.
Mięso hodowane komórkowo to technologia, która ma potencjał, aby zrewolucjonizować przyszłość sektora żywnościowego, zapewniając zrównoważony rozwój i alternatywne źródła białka. Zgodnie z nowym raportem przygotowanym przez Systemiq na zlecenie GFI Europe, sektor ten ma szansę osiągnąć globalną wartość rynkową w przedziale od 170 do 510 miliardów euro do 2050 roku, z czego 15-80 miliardów euro przypadałoby na Unię Europejską.
Oprócz imponującego wzrostu ekonomicznego, rozwój tego sektora stworzyłby 25 000 - 90 000 nowych, dobrze płatnych miejsc pracy w samej Unii Europejskiej. Dodatkowo, technologia mogłaby przyczynić się do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych – nawet do 3,5 gigaton, co stanowi 17% globalnych emisji systemu żywnościowego przewidywanych na 2050 rok. Sektor ten mógłby również zaoszczędzić do 1,4 miliarda hektarów gruntów rolnych oraz 225 milionów m³ wody, co podkreśla jego ogromny potencjał środowiskowy.
Szanse dla Polski
Polska ma unikalną szansę, by odegrać kluczową rolę w rozwoju sektora mięsa hodowanego komórkowo. Według raportu, krajowy rynek mięsa hodowanego komórkowo w Polsce mógłby do 2050 roku osiągnąć wartość 4 miliardów euro, co stworzyłoby do 7 000 nowych miejsc pracy, z czego około połowa byłaby bezpośrednio związana z produkcją mięsa komórkowego. Silny sektor farmaceutyczny i niższe koszty produkcji w Polsce mogą pomóc w rozwoju tej technologii na dużą skalę, a wsparcie ze strony rządu oraz inwestycje publiczne mogłyby uczynić Polskę liderem na europejskim rynku CM.
Wyzwania inwestycyjne i potrzeba wsparcia regulacyjnego
Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, sektor mięsa hodowanego komórkowo będzie potrzebował stabilnych inwestycji. Szacuje się, że do 2050 roku branża ta będzie wymagała średnich rocznych inwestycji na poziomie 55 miliardów euro, z czego 5 miliardów euro powinno pochodzić ze środków publicznych. Kluczowe będzie również stworzenie przejrzystych i elastycznych regulacji, które zapewnią bezpieczne i sprawiedliwe wprowadzenie produktów na rynek.
ProVeg Polska, jako organizacja wspierająca innowacje w sektorze żywnościowym, podkreśla, że kluczowe dla sukcesu mięsa hodowanego komórkowo jest współpraca między wszystkimi stronami zaangażowanymi w ten proces. Kibicujemy rozwojowi tej technologii, aktywnie uczestnicząc w dotyczącym jej dyskursie opartym o fakty, z naciskiem na promowanie transparentności i wspieranie atmosfery współpracy.
Raport można przeczytać w całości tutaj.
Raport można przeczytać w całości tutaj.
O ProVeg International
ProVeg International jest organizacją, która zajmuje się budowaniem świadomości żywieniowej, dążącą do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie 50% globalnego spożycia produktów odzwierzęcych, żywnością roślinną i alternatywami komórkowymi do 2040 roku.
ProVeg współpracuje z kluczowymi interesariuszami, aby stworzyć system żywnościowy, w którym każdy wybiera smaczne i zdrowe jedzenie, dobre dla wszystkich ludzi, zwierząt i naszej planety.
ProVeg współpracuje z kluczowymi interesariuszami, aby stworzyć system żywnościowy, w którym każdy wybiera smaczne i zdrowe jedzenie, dobre dla wszystkich ludzi, zwierząt i naszej planety.