Spółka LabFarm, która podczas ostatniego New Food Forum zaprezentowała pierwszy w Polsce prototyp mięsa hodowanego komórkowo, otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 9 mln PLN od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Ta inicjatywa wspiera rozwój technologii komórkowej, która ma szansę zrewolucjonizować przemysł spożywczy w Polsce.
Jak informuje LabFarm: “Pozyskanie grantu oznacza dla LabFarm możliwość realizacji planu badawczego polegającego na zwiększeniu mocy produkcyjnych i skalowaniu produkcji, optymalizacji bioprocesów, pracach nad autorskimi recepturami pożywek, strukturyzacji produktu spożywczego i zwiększaniu zatrudnienia.”
Mięso hodowane komórkowo jest niezwykle obiecującym sposobem na dywersyfikację zasobów żywności i rozszerzenie możliwości wyboru źródeł białka dla konsumentów w kierunku zrównoważonego systemu żywnościowego.
Marcin Tischner - Public Affairs Coordinator w ProVeg Polska
Technologia ta może także pozwolić na osiągnięcie potencjalnych korzyści dla zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrostanu zwierząt. Wciąż istnieją pewne wyzwania technologiczne, które należy rozwiązać, aby osiągnąć znaczącą skalę, ale jesteśmy przekonani, że masowa konsumpcja mięsa komórkowego jest realistyczna w perspektywie długoterminowej. Aby osiągnąć pełny potencjał, wymagana jest współpraca wszystkich zainteresowanych stron, w tym sektora prywatnego, decydentów, organów regulacyjnych, korporacji, innowatorów, twórców ekosystemów i konsumentów.
– zauważa Tischner.
Zespół LabFarm podczas prelekcji i prezentacji swojego osiągnięcia na New Food Forum 2024 w Warszawie
ProVeg Polska i produkcja mięsa komórkowego
Cieszymy się, że Polska dołącza do grona państw inwestujących w alternatywne źródła białka, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Sukces LabFarm jest przykładem na to, jak strategiczne inicjatywy i wsparcie mogą prowadzić do realnych zmian w przemyśle spożywczym. .
– dodaje Tischner.
* https://bizblog.spidersweb.pl/mieso-to-przezytek-polacy-chca-kielbasek-hodowanych-komorkowo
ProVeg International jest organizacją, która zajmuje się budowaniem świadomości żywieniowej, dążącą do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie 50% globalnego spożycia produktów odzwierzęcych, żywnością roślinną i alternatywami komórkowymi do 2040 roku.
ProVeg współpracuje z kluczowymi interesariuszami, aby stworzyć system żywnościowy, w którym każdy wybiera smaczne i zdrowe jedzenie, dobre dla wszystkich ludzi, zwierząt i naszej planety.