Według najnowszego raportu, sprzedaż roślinnych alternatyw osiągnęła rekordową wartość 782 milionów złotych.
- Roślinne mięso stanowi aktualnie 15% rynku paczkowanego mięsa;
- Sprzedaż roślinnego mleka wzrosła o 39%. W tym samym czasie mleko krowie odnotowuje spadek sprzedaży;
- Inflacja wpłynęła zdecydowanie łagodniej na kategorię roślinnych alternatyw dla mięsa i nabiału niż na produkty odzwierzęce.
Międzynarodowa organizacja pozarządowa Good Food Institute Europe (GFI Europe) przeanalizowała dane NielsenIQ, które wyraźnie wskazują, że sprzedaż roślinnego mleka oraz serów wzrosła w ostatnim roku aż o 17%. Jednocześnie niektóre z kategorii roślinnych alternatyw pozostawiły daleko w tyle swoje odzwierzęce odpowiedniki, a do tego zdecydowanie lepiej zniosły efekty inflacji.
Roślinne mięso osiągnęło w Polsce udział ok. 15% całego rynku mięsa paczkowanego w 2022, osiągając sprzedaż o wartości 176 milionów złotych.
Również roślinne mleko odnotowało ogromny sukces, osiągając 10% sprzedaży całej kategorii mleka. Ilościowa sprzedaż mleka roślinnego wzrosła o 39% między 2020 a 2022 rokiem. W tym samym okresie ilościowa sprzedaż mleka zwierzęcego spadła o 1%. Średnia cena mleka roślinnego spadła o 3% w zeszłym roku, podczas gdy w skutek inflacji cena mleka tradycyjnego wzrosła o 27%.
Ilościowa sprzedaż roślinnych serów wzrosła o 19% w 2022 roku, podczas gdy ilościowa sprzedaż serów tradycyjnych w tym samym czasie wzrosła o 4%. To kolejna kategoria, która łagodnie przetrwała zeszłoroczny wzrost cen. W przypadku serów roślinnych ceny spadły o 1%, podczas gdy cena tradycyjnych serów aż o 20%.
Sprzedaż roślinnych jogurtów wzrosła o 105% między 2020 a 2022 - niemal czterokrotnie więcej niż jogurty odzwierzęce. Również ta kategoria odnotowała mniejszy wzrost cen niż ich odzwierzęcy odpowiednik. Roślinne desery odnotowały wzrost sprzedaży o 105% w analogicznym okresie i osiągnęły wartość 45,9 mln złotych w 2022 roku.
Przedstawione dane są częścią analizy GFI Europe pochodzącej z 13 europejskich krajów, w których sprzedaż roślinnych alternatyw wzrosła średnio o 22% od 2020 roku i osiągnęła łączną wartość 5,7 miliarda Euro.
“Te dane ujawniają skalę i dynamikę wzrostu roślinnych alternatyw w Polsce oraz potwierdzają, że firmy powinny stale rozwijać nowe, lepsze produkty, aby zaspokoić rosnący popyt” - komentuje Carlotte Lucas, senior corporate engagement manager at GFI Europe.“Rząd powinien również inwestować w badania i rozwój tego sektora, aby wesprzeć obniżanie cen oraz poprawę jakości, aby jeszcze więcej konsumentów mogło podejmować zrównoważone decyzje żywieniowe” - dodaje.
Carlotte Lucas, senior corporate engagement manager at GFI Europe
Analiza polskiego rynku roślinnych alternatyw nie pozostawia złudzeń. Z roku na rok coraz więcej Polaków świadomie decyduje się na ograniczanie mięsa i nabiału, nie tylko aby zadbać o swoje zdrowie, ale również zdrowie planety oraz dobrostan zwierząt. Tym bardziej ważne jest, aby polskie władze również dostrzegły wagę tego zjawiska i rozpoczęły działania wspierające rozwój całego sektora żywności pochodzenia roślinnego, w tym roślinnych alternatyw. - komentuje Patrycja Homa, Prezeska Fundacji ProVeg.
Patrycja Homa, Prezeska Fundacji ProVeg.
Uwaga końcowa:
Wykazane w raporcie 50% wzrost sprzedaży wartościowej w 2022 oraz 125% wzrost sprzedaży wartościowej między 2020 a 2022 wynikają z dołączenia kategorii mięsa roślinnego w 2022 roku. Sprzedaż roślinnego mięsa w 2020 i 2021 nie była mierzona.
Kontakt:
Conrad Astley, communications officer at GFI Europe, +44 (0)7535 103 663 /conrada@gfi.org
Marlena Kozłowska, communications manager w Fundacji ProVeg, +48 573 679 205 / marlena.kozlowska@proveg.com
Informacje dodatkowe:
Pełna wersja raportu dostępna jest:
Metodologia
W celu określenia wielkości polskiego rynku detalicznego żywności pochodzenia roślinnego, GFI Europe zleciło agencji badawczej NielsenIQ analizę danych dotyczących sprzedaży detalicznej. Wyniki przedstawione w niniejszym raporcie bazują na informacjach zgromadzonych przez NielsenIQ dla kategorii produktów roślinnych, produktów mlecznych i mięsa pakowanego w następujących okresach do 31 grudnia 2022 roku: 52. tydzień, 104. tydzień oraz 156. tydzień. Dane odnoszą się do rynku polskiego, przy uwzględnieniu hierarchii produktów GFI Europe. Stąd też dane przedstawione w tym raporcie mogą nie odpowiadać standardowym kategoriom NielsenIQ. Copyright © 2022, Nielsen Consumer, LLC.
Pozostałe kraje, które zostały uwzględnione w analizie to: Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania.
Tłumaczymy naukę: zapoznaj się z naszymi jednostronicowymi artykułami, w których dowiesz się, jak wyjaśnić wiedzę na temat roślinnego, hodowlanego mięsa i fermentacji — w jednym zdaniu lub podając więcej szczegółów prostym, przystępnym językiem.
O Good Food Institute Europe
Good Food Institute Europe to międzynarodowa organizacja pozarządowa pomagająca budować bardziej zrównoważony, bezpieczny i sprawiedliwy system żywnościowy poprzez transformację produkcji mięsa.Współpracujemy z naukowcami, przedsiębiorstwami i decydentami, aby rozwijać mięso roślinne i hodowane komórkowo – czyniąc je smacznym, niedrogim i dostępnym w całej Europie.Produkując mięso z roślin i hodując je z komórek, możemy zmniejszyć wpływ naszego systemu żywnościowego na środowisko i wyżywić więcej ludzi przy mniejszych zasobach. GFI Europe opiera się na filantropii.
O ProVeg
ProVeg jest międzynarodową organizacją podnoszącą świadomość żywieniową, która dąży do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów zwierzęcych, roślinnymi i komórkowymi alternatywami.
ProVeg współpracuje z międzynarodowymi decydentami, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu przekształcić się w społeczeństwo i gospodarkę mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety.
ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ “Momentum for Change”.
ProVeg Polska realizuje misję ProVeg International od 2017 r., poprzez upowszechnianie wśród polskiego społeczeństwa wiedzy na temat wpływu wyborów żywieniowych na zdrowie, środowisko, dobrostan zwierząt, a także jego roli w kontekście sprawiedliwości społecznej. W lutym 2020 r. została zarejestrowana osobna jednostka organizacyjna – “Fundacja ProVeg”, aby jeszcze skuteczniej realizować misję i wizję ProVeg.