Po oficjalnym ostrzeżeniu o znacznym ryzyku zachorowania na raka, związanym ze spożywaniem czerwonego i przetworzonego mięsa, polityka promocyjna UE na rok 2022 będzie zachęcać do przejścia na dietę opartą na roślinach.
ProVeg International z zadowoleniem przyjmuje nowy nacisk programu na diety oparte na roślinach. "Po raz pierwszy program wyraźnie wymienia przejście na bardziej roślinne diety, w tym ograniczenie czerwonego i przetworzonego mięsa oraz innych pokarmów związanych z ryzykiem raka, jako kryterium przyznawania dotacji promocyjnych. Jest to bardzo obiecujący krok we właściwym kierunku" - mówi Barbara Rożyńska, rzecznik prasowa ProVeg Polska.
Organizacja non-profit wyraziła jednak zaniepokojenie związane z brakiem jasności wokół finansowania. Nowa polityka, podkreślając potrzebę redukcji mięsa, nie precyzuje, czy finansowanie promocji czerwonego i przetworzonego mięsa lub innych produktów pochodzenia zwierzęcego zostanie zaprzestane. "To po prostu nie ma sensu, aby UE z jednej strony dążyła do przejścia na diety oparte na roślinach zgodnie z planem pokonania raka i ambitnymi celami klimatycznymi, a z drugiej strony nadal wydawała publiczne pieniądze na promowanie czegoś dokładnie przeciwnego. Mimo to wydaje się, że program prac nadal dopuszcza taką możliwość i nie ustanawia żadnych ograniczeń w zakresie promowania innych rodzajów mięsa lub produktów mlecznych, które również mają nieproporcjonalnie duży wpływ na zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej. Komisja może jednak jeszcze temu zaradzić poprzez wyraźne ograniczenie zakresu programu w celu wykluczenia produktów zwierzęcych, gdy opublikuje swój przegląd polityki promocyjnej, który jest zaplanowany na pierwszy kwartał 2022 r." - komentuje Barbara Rożyńska.
ProVeg zauważa ponadto, że nowe kryterium roślinne jest ograniczone do kampanii promocyjnych, które odbywają się na europejskim rynku wewnętrznym. "Kampanie promujące europejskie produkty rolne poza Unią Europejską nie podlegają temu kryterium, co sugerowałoby, że Komisja Europejska jest zainteresowana zmniejszeniem ryzyka raka i emisji gazów cieplarnianych wewnątrz, ale nie poza swoimi granicami".
Na początku tego roku ProVeg prowadził kampanię na rzecz zatrzymania opłacanej przez UE promocji mięsa i produktów mlecznych. Międzynarodowa organizacja, zajmująca się budowaniem świadomości żywieniowej, uruchomiła kampanię crowdfundingową “This Makes No Sense”, aby umieścić serię reklam billboardowych w całej Brukseli, podkreślając sprzeczność w polityce UE w zakresie promocji produktów zwierzęcych.