Konsensus naukowy wskazuje, że przemysłowy chów zwierząt odpowiada za co najmniej 14,5% światowej emisji gazów cieplarnianych i powoduje poważną degradację środowiska, od utraty różnorodności biologicznej po wylesianie. Zbliża się szczyt klimatyczny COP 26, podczas którego światowi przywódcy będą dyskutować na temat tego, jak kraje rozwinięte mogą ograniczyć swoje emisje. Jednym z najlepszych sposobów na łagodzenie zmian klimatycznych jest przejście w kierunku bardziej roślinnych diet. Czy zostanie to uwzględnione?
Ograniczenie spożycia mięsa i nabiału i przejście w kierunku bardziej roślinnych diet jest niezbędne dla ochrony przyszłości naszej planety.
mówi Patricia Homa, prezeska ProVeg Polska
Fakty
Polityka
Porozumienie paryskie jest ważnym porozumieniem międzynarodowym, które zobowiązuje kraje do osiągnięcia celów klimatycznych. Jednak dieta w większym stopniu oparta na roślinach nie została jeszcze oficjalnie uznana przez społeczność międzynarodową za strategię, która może powstrzymać kryzys klimatyczny przed wymknięciem się spod kontroli. Jak dotąd, Porozumienie Paryskie nie wspomina nawet o zmniejszeniu konsumpcji mięsa lub przejściu w kierunku bardziej roślinnej diety w ramach strategii łagodzenia klimatu.
wyjaśnia Marcin Tischner, Sustainability Specialist w ProVeg Polska
Apelujemy do światowych przywódców aby podczas COP26 formalnie uznali negatywny wpływ przemysłowego rolnictwa zwierzęcego na nasz klimat i zobowiązali się do opracowania i inwestowania w strategie łagodzące, aby wspierać i prowadzić sprawiedliwe przejście w kierunku systemów żywnościowych opartych na roślinach
- mówi Marcin Tischner
Co rządy mogą zrobić natychmiast:
- Wprowadzić opcje roślinnych posiłków w instytucjach publicznych i szkołach.
- Przestać wspierać finansowo przemysłowy chów zwierząt.
- Wspierać finansowo przyjazne dla klimatu innowacje oparte na roślinach.
- Opracować krajowe wytyczne dietetyczne w których jasno podkreśla się zalety diet bogatych w rośliny.
- Zadbać o sprawiedliwie opodatkowanie produktów pochodzenia zwierzęcego w porównaniu ze zdrową i przyjazną dla klimatu żywnością roślinną.
- Zadbać o odpowiednie etykietowanie: zapewnienie, że wpływ produktów pochodzenia zwierzęcego na zdrowie, środowisko i dobrostan zwierząt jest komunikowany konsumentom w przejrzysty sposób.
Co Ty możesz zrobić:
Więcej informacji udziela:
ProVeg jest międzynarodową organizacją podnoszącą świadomość żywieniową, która dąży do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów zwierzęcych, roślinnymi i komórkowymi alternatywami. Współpracuje z międzynarodowymi decydentami, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu przekształcić się w społeczeństwo i gospodarkę mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety. ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ “Momentum for Change”. Więcej informacji: https://proveg.com/pl/