Według organizacji pozarządowej ProVeg International, zajmującej się budowaniem świadomości żywieniowej, kluczowa szansa na osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ do 2030 r. może zostać zniweczona przez greenwashing związany z przemysłową hodowlą zwierząt.
Wydarzenie to ma na celu stworzenie planu pilnej transformacji globalnego systemu żywnościowego. Jednak program nie tylko nie uwzględnia potrzeby przejścia na bardziej roślinne systemy żywnościowe, ale wydaje się, że prawdopodobnie obejmie najbardziej katastrofalną formę korporacyjnego „greenwashingu”. Przy naszych obecnych wskaźnikach konsumpcji nie istnieje coś takiego jak zrównoważona wołowina.
- komentuje Raphael Podselver, Head of Political Outreach w ProVeg International
Zbliżający się szczyt wstępny w Rzymie pomoże nam określić zakres naszych ambicji i ustalić, w jaki sposób musimy zaradzić głodowi, kryzysowi klimatycznemu, ogromnym nierównościom społecznym i konfliktom, poprzez przekształcenie naszych systemów żywnościowych.
Nie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku. Naszym planem wyjścia z pandemii jest Agenda 2030. Inwestowanie w zmiany w naszych systemach żywnościowych wesprze transformację naszego świata. To jedna z najmądrzejszych” – i najbardziej niezbędnych inwestycji, jakie możemy poczynić.
- dodał Guterres.
ProVeg jest międzynarodową organizacją podnoszącą świadomość żywieniową, która dąży do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów zwierzęcych, roślinnymi i komórkowymi alternatywami. Współpracuje z międzynarodowymi decydentami, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu przekształcić się w społeczeństwo i gospodarkę mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety. ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ “Momentum for Change”.