Komisja Europejska przeprowadzi w tym miesiącu oficjalny przegląd swojej polityki promocji produktów rolno-spożywczych. Przed publikacją pierwszych wyników, która odbędzie się 12 lipca, międzynarodowa grupa ponad 60 naukowców pod przewodnictwem dr Jane Goodall wezwała Komisję do zaprzestania finansowania promocji mięsa i nabiału z funduszy UE.
Obecna polityka Komisji Europejskiej w zakresie żywności i nowotworów pokazuje, że dobrze rozumie ona potrzebę odejścia od produktów zwierzęcych w kierunku diet bardziej bogatych w rośliny, ale polityka w zakresie finansowania reklam żywności jeszcze tego nie odzwierciedla: wydaje się ważne, aby te sprzeczne komunikaty zostały ujednolicone. Wzywamy Komisję do zreformowania unijnej polityki promocji produktów rolnych, tak aby zapewniała ona wsparcie i zachętę do przejścia Europy na dietę bardziej roślinną. Przyniesie to korzyści ludziom, zwierzętom i planecie.
mówi dr Goodall, która jest zdecydowaną zwolenniczką systemów żywnościowych bogatych w rośliny.
Polityka Komisji Europejskiej polegająca na inwestowaniu ogromnych sum pieniędzy w promocję produktów mięsnych i mlecznych jest całkowicie sprzeczna z potrzebą przejścia na produkty bogate w rośliny, co zostało uznane przez Komisję w jej własnej strategii „Od Pola Do Stołu” i Europejskim Planie Walki z Rakiem. To tak jakby prowadzić przegląd zdrowia i jednocześnie pozwalać przemysłowi cukrowniczemu na przedstawienie swoich argumentów. Po prostu jest za późno na tego rodzaju antyklimatyczny lobbing. Potrzebujemy zmiany diety, a nie zmiany klimatu.
komentuje Patricia Homa, prezeska Fundacji ProVeg Polska.
Największą reformą, jakiej musimy dziś dokonać, jest zielona transformacja rolnictwa. Komisja Europejska musi wspierać to, co jest etyczne, zdrowe i dobre dla środowiska. Nie mamy czasu na małe kroki, powolne odchodzenie od wspierania przemysłowej produkcji zwierzęcej. To czas na odważne decyzje.
dodaje Anna Spurek, Green REV Institute
1. List naukowców adresowany jest do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, odpowiedzialnego za Europejski Zielony Ład, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
2. Etolog i ekolog, dr Jane Goodall, założycielka Instytutu Jane Goodall oraz Posłaniec Pokoju ONZ, jest uważana za wiodący autorytet w dziedzinie szympansów. Pracowała intensywnie nad kwestiami ochrony i dobrostanu zwierząt i założyła globalną organizację zajmującą się ochroną przyrody The Jane Goodall Institute.
3. ProVeg jest międzynarodową organizacją podnoszącą świadomość żywieniową, która dąży do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów zwierzęcych, roślinnymi i komórkowymi alternatywami. Współpracuje z międzynarodowymi decydentami, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu przekształcić się w społeczeństwo i gospodarkę mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety. ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ “Momentum for Change”.