W związku z głosowaniem w Parlamencie Europejskim w październiku 2020 r., które miało na celu dalsze ograniczenie określeń i wyobrażeń dotyczących produktów mlecznych pochodzenia roślinnego, 34 europosłów wzywa Komisję Europejską i Radę Europejską do odrzucenia "cenzury roślinnych zamienników nabiału" podczas rozmów trójstronnych. Są to negocjacje pomiędzy Komisją Europejską, Radą Europejską i Parlamentem Europejskim, podczas których cenzura roślinnych alternatyw nabiału będzie omawiana w połowie kwietnia.
Wezwanie to pojawia się po tym, jak w Parlamencie Europejskim przyjęto niekorzystną dla klimatu poprawkę 171, która utrudnia konsumentom wybór żywności pochodzenia roślinnego - pomimo kryzysu klimatycznego i stale rosnącego popytu na roślinne alternatywy. Poprawka ta, jeśli zostanie wdrożona, zagrozi również prawu konsumentów do informacji oraz prawu przedsiębiorstw do uczciwej konkurencji.
Podzielamy obawy 34 posłów do Parlamentu Europejskiego dotyczące proponowanych ograniczeń dla sektora roślinnych alternatyw nabiału. Sektor ten jest już ograniczony w używaniu niektórych terminów, takich jak "mleko" lub "jogurt", ale dalsze ograniczenia byłyby równoznaczne z cenzurą. Ta szkodliwa poprawka została przyjęta po cichu i była pod silnym wpływem konserwatywnego lobby mleczarskiego. Nie przeprowadzono również oceny wpływu w odniesieniu do tej poprawki.
Jasmijn de Boo, wiceprezeska ProVeg International
"Portugalska prezydencja UE nie była otwarta na wysłuchanie opinii i obaw ze strony sektora roślinnego, pomimo faktu, że poprawka 171 dotyczy firm produkujących roślinne alternatywy nabiału, a nie przemysłu mleczarskiego. Brakuje również jasności co do tego, z którymi interesariuszami konsultuje się prezydencja portugalska i Rada Europejska. Sektor mleczarstwa roślinnego jest cenzurowany przez poprawkę 171 i jest ignorowany, gdy próbuje wyjaśnić daleko idące konsekwencje poprawki 171 Radzie, Komisji i portugalskiej prezydencji UE. Możemy mieć tylko nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek; brak przejrzystości jest po prostu nierozsądny." - dodaje Jasmijn de Boo
Poprawka 171 wprowadziłaby nowe, niepotrzebne i skrajne ograniczenia w etykietowaniu roślinnych alternatyw nabiału. Pozbawiłoby to konsumentów istotnych informacji na temat przydatności produktów pochodzenia roślinnego w ich diecie i byłoby bezpośrednio sprzeczne z celami zrównoważonego rozwoju w ramach Zielonego Ładu UE i strategii "Farm to Fork". W przypadku przyjęcia tego rozwiązania, przeciwdziałałoby ono przejściu konsumentów na bardziej zrównoważone nawyki żywieniowe, co jest pilnie potrzebne do walki ze zmianami klimatu.
Sformułowania takie jak "nie zawiera nabiału" lub "kremowa konsystencja" mogłyby zostać zakazane na mocy poprawki 171. To samo dotyczyłoby reklam podających dane naukowe wskazujące, że dany produkt powoduje np. "o połowę mniejszą emisję dwutlenku węgla niż masło". Poprawka ta mogłaby nawet zakazać żywności pochodzenia roślinnego wykorzystywania wizerunków własnych produktów na opakowaniach. To oczywiście utrudniłoby konsumentom wybór zdrowszej i zrównoważonej żywności.
Zieloni stwierdzili na Twitterze, że "Poprawka 171 może pociągnąć za sobą nielogiczne ograniczenia etykiet i zakazać pomagania konsumentom w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów żywnościowych”.
W praktyce, poprawka 171 może zakazać:
- Opisywania żywności na bazie roślin, jej smaku lub funkcji poprzez odwołanie się do znanej terminologii "mleczarskiej" . Na przykład stosowanie sformułowań takich jak "jest jak mleko", "kremowy" lub "maślany" w celu poinformowania konsumenta o przeznaczeniu, teksturze lub smaku, na opakowaniu lub w reklamie. Dodatkowo, poprawka zakazuje stosowanie informacyjnych zwrotów "nie zawiera mleka", "nadaje się dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy" lub "roślinna alternatywa dla jogurtu".
- Pokazania wpływu na klimat poprzez porównanie śladu węglowego roślinnego produktu z jego mlecznym odpowiednikiem.
- Użycia zdjęcia roślinnego białego napoju rozlewanego przy stole śniadaniowym lub białej piany wijącej się do cappuccino.
- W najbardziej restrykcyjnej interpretacji może to skutkować zakazem stosowania roślinnych opakowań do żywności, które wyglądają wizualnie podobnie do opakowań produktów mleczarskich.
Uwagi dla redaktorów:
Czas podjąć działania
● Podpisz i podziel się naszą petycją www.StopAM171.com/pl
● Wyślij tweet’a z hashtagami: #StopPlantBasedCensorship #StopAM171
Więcej informacji udziela:
ProVeg International
ProVeg jest międzynarodową organizacją zajmującą się świadomością żywnościową, pracującą nad przekształceniem globalnego systemu żywnościowego poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów pochodzenia zwierzęcego alternatywami roślinnymi i hodowanymi komórkowo. ProVeg współpracuje z międzynarodowymi organami decyzyjnymi, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu w przejściu do społeczeństwa i gospodarki, które są mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety. ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ "Momentum for Change". www.proveg.com